
Czy kompletny laik jest w stanie zaprojektować swój ogród? Panuje powszechne przekonanie, że NIE. Tymczasem ja uważam, że jak najbardziej TAK i od pięciu lat udowadnia to moja Akademia. Tak samo jak ja uważają moje kursantki i to one zaraz Ci „powiedzą” w czym rzecz, z tym samodzielnym projektowaniem, bo jest tu pewien haczyk.
Akademia Projektowania Fajnych Ogrodów
Zanim oddam głos moim kursantkom, dwa słowa wyjaśnienia, czym jest Akademia, bo przecież nie musisz wcale znać tego programu. Akademia Projektowania Fajnych Ogrodów to mój autorski program skierowany do osób, zainteresowanych samodzielnym zaprojektowaniem swojego ogrodu i zdobyciem wiedzy z zakresu podstaw architektury krajobrazu. Program i zakres tematyczny są zredagowane pod kątem kompletnych amatorów, laików. Krok po kroku zgłębiamy proces projektowy i zagłębiamy się w zasady „sztuki” na poziomie projektowania, planowania przestrzeni ogrodu przydomowego. Kursantki (bo najczęściej są to panie) opcji Projektant z moim wsparciem budują projekty swoich ogrodów krok po kroku przez 10 miesięcy.
Jeśli zainteresował Cię ten program zajrzyj na stronę informacyjną Akademii, gdzie znajdziesz kompleksowe info oraz pobierzesz darmową lekcję PDF. KLIK TU.
Co sądzą kursantki Akademii?
Pod koniec zeszłorocznej edycji Akademii Projektowania zadałam na naszej akademiowej grupie na Facebooku trzy pytania, żeby poznać opinie uczestniczek/ów o idei Akademii jaką jest wprowadzenie laików w podstawy architektury krajobrazu oraz zderzenie ich z profesjonalnym podejściem do budowy kompozycji ogrodowej. Szczególnie ważne były dla mnie odpowiedzi na ostatnie pytanie. Poniżej zamieszczam moje pytania oraz wybrane zestawy odpowiedzi, które otrzymałam:
Pyt. 1. Czy Twoje wyobrażenia/przekonania w zakresie projektowania ogrodu zmieniły się w wyniku przejścia przez program Akademii obejmujący podstawy architektury krajobrazu? Co zmieniło się najbardziej?
Pyt. 2. Czy w programie Akademii było coś co wywróciło Twoje myślenie do góry nogami. Jeśli tak, to co to było (wskaż jedną rzecz)?
Pyt. 3. Czy uważasz, że kompletny laik, po przyswojeniu podstaw architektury krajobrazu, jest w stanie samodzielnie zaprojektować swój ogród?
Oto jak odpowiadały moje kursantki:
Kasia W.
Pyt.1. Od początku w Akademii wszystko było dla mnie czytelne i układało się w całość, ale może mi było łatwiej, bo codziennie pracuję przy realizacji projektów – jestem inż., a kurs to ogrom wiedzy technicznej, praktycznej i wymuszający uruchomienia wyobraźni. Największą trudnością i elementem zwątpienia w całej Akademii było wrysowanie kształtu rabat, gdyby nie Ani bardzo konkretne sugestie twierdzę, że sama nie przebrnęłabym przez ten etap. Reszta zakresu była już przyjemnością. I przyznam się, że trochę się bałam oceny prac przez Anię 🙂.
Pyt.2. Zdecydowanie była to informacja, że mój ogród nie kończy się na ogrodzeniu i odpowiednią kompozycją mogę przysłonić rzeczy, które niekoniecznie chcę widzieć. I to był dla mnie punkt zwrotny przy tworzeniu kompozycji nasadzeń. Dzięki temu ukryłam widoczne u sąsiada kurnik, gołębnik i wielki kojec 🙂.
Pyt.3. Tak i piszę to jako absolutna amatorka, która 5 lat szukała w głowie co posadzić w ogrodzie, tak aby było to spójne, nie za bardzo pracochłonne, cieszyło oko zarówno wiosną i jesienią. Jestem przekonana, że mi się to udało, mam projekt, który zawiera dokładnie to co chciałam i wkomponowałam tam wszystkie ulubione drzewa i krzewy. A co najważniejsze po zakończeniu kursu nie boję się zmierzyć z resztą terenu (pozostałe 3000m2), dam radę.
Agnieszka M.
Pyt. 1. Wcześniej projektowanie ogrodu było dla mnie zupełnie niedostępną wiedzą. Szczerze, to nawet o tym nie myślałam. Sadziłam co popadnie, gdzie popadnie. Teraz widzę, że planowanie ma olbrzymi sens i wydzielanie stref, tworzenie koncepcji, planowanie trwałych elementów i szkieletu nasadzeń jest kluczowe. Po Akademii wiem już, że warto się na tym skupić i poświęcić temu więcej czasu.
Pyt. 2. Akademia wywróciła moje myślenie o ogrodzie, bo do tej pory uważałam, że najważniejsze są rośliny i ewentualnie ich dobór. Teraz, gdy myślę o jakiejś przestrzeni, zaczynam od układania elementów takich jak przestrzeń wypoczynkowa, użytkowa itp. i w ogóle myślenia co ja bym w tej przestrzeni chciała zmieścić i po co.
Pyt.3. Laik jak najbardziej może zaprojektować swój ogród po Akademii. Ja jestem przykładem przechodzenia od chaosu do koncepcji i planu w miarę przechodzenia etapów kursu. Rozłożenie w czasie kursu pomaga poukładać wszystko w głowie.
Dorota H.
Pyt. 1. Moich wyobrażeń o projektowaniu ogrodów Akademia nie zmieniła, ponieważ ok. 1,5 roku wcześniej śledziłam bloga, fajną kawę, webinary. Dużo z wiedzy z akademii Ania przekazuje właśnie tam. Także pojęcie miałam.
Pyt. 2. Do góry nogami nie wywróciło, ale z całą pewnością uszeregowało.
Pyt. 3. Myślę, że laik jest w stanie zaprojektować ogród po kursie, lub bardziej w jego trakcie. Jeśli ktoś podejdzie rzetelnie i będzie się słuchał 😉. A tak poważnie, to baaaardzo dużo dają uwagi Ani do projektów i to jest niezaprzeczalny atut Akademii.
Wioletta P.
Pyt. 1. Moje wyobrażenia o projektowaniu ogrodu diametralnie się nie zmieniły, bo już od paru lat śledzę Fajne Ogrody, ale mimo to były rzeczy, które trafiały do mnie jak grom z nieba, bo np. rozwiązywały problem, który miałam, albo znacznie coś ułatwiały.
Pyt. 2. Program Akademii moich wyobrażeń o projektowaniu nie wywrócił, ale były rzeczy, które sprawiały, że czułam się „oświecona”, że WOW to jest to, to o to chodzi. Zapożyczony krajobraz, to była jedna z tych rzeczy, to by pamiętać, że to co za ogrodzeniem jest tak jakby też u nas, i trzeba te rzeczy uwzględniać by wyeksponować lub zasłonić. Wcześniej, nawet o tym nie myślałam.
Pyt. 3. Czy laik będzie w stanie sam zaprojektować sobie ogród? Z pewnością, a już na pewno w opcji Projektant. TYLKO wiadomo, musi być pilny i „robić zadania”. Innej opcji nie ma. Akademia ma ogromny plus, a jest nim osoba Ani, profesjonalistki, która tym wszystkim kieruje, naszymi myślami i czasem szalonymi pomysłami. Cóż z tego, że ktoś stworzy moodboard jak później w ferworze pięknych roślin zapomni o nim i zechce wprowadzić do ogrodu coś totalnie odmiennego, Ania takie rzeczy wychwyci, nakieruje. Myślę też, że jeżeli ktoś ma zbyt wiele pomysłów, to Akademia pomoże wybrać jeden i się go właśnie trzymać. I to co również jest super, wiedza jest nam podawana w stosownej kolejności, idziemy od ogółu do szczegółu, to ułatwia pracę oraz przyswojenie wiedzy, nie ma momentu, że jest za dużo i się już tego nie ogarnia.
Bardzo gorąco polecam Akademię, bo ilość wiedzy jest PRZEOGROMNA. Nie tylko spotkania online, ale i tematyczne webinary i wspaniałe ebooki i dodatkowe kursy. Warto!
Ten, pewien haczyk!
Jak napisałam we wstępie – jest haczyk w tym samodzielnym projektowaniu przez laika. Pewnie już udało Ci się wyłapać o co chodzi w wypowiedziach moich kursantek. Ten haczyk to WIEDZA. Minimum tej wiedzy jest potrzebne, aby uzyskać efekty. Akademia nie ma ambicji kształcenia architektów krajobrazu 😊, edukowania na poziomie zawodowca – od tego są odpowiednie szkoły, studia. Akademia to miejsce, które ma ambicje dawać laikom praktyczne narzędzia i wiedzę, aby mogli świadomie budować przestrzeń swojego ogrodu i w pełni ten proces nawigować, kontrolować. Akademia uczy, jak przejść od przysłowiowej „pustej kartki” do projektu ogrodu. Pozwala wyznaczyć efekt docelowy i osiągnąć go w ogrodzie. I tak, każdy laik, który otrzyma odpowiednią porcję wiedzy i poświęci odpowiednią ilość czasu na jej przyswojenie, i wdrożenie z powodzeniem zaprojektuje swój ogród. I jeśli wypowiedzi moich kursantek mimo wszystko Cię nie przekonały, to spójrz niżej. To przykłady samodzielnych projektów moich kursantek z tegorocznej edycji Akademii. Tak, moja ręka była „na pulsie”, ale gros pracy i większość decyzji była po stronie dziewczyn (co jak co, ale ja w Akademii za kursantki nie pracuje 😊). Według mnie to są bardzo dobre prace i najlepszy dowód, że laik POTRAFI!
Kwietniki
8 maja 2021 przy 14:09
Czy każdy z nas może zaprojektować własny ogród- na pewno tak. Nie wszystkich stać na profesjonalistę, więc każdy robi to samemu z lepszym lub gorszym skutkiem. Na pewno Twoja akademia może pomóc w prawidłowym projekcie.
Ankaa
17 czerwca 2021 przy 19:35
Jako kompletny laik z całego serduszka doceniam <3
Dermoprofil
28 lipca 2021 przy 10:35
Uważam, że każdy może zaprojektować swój własny ogród. Moi rodzice to zrobili i wyszło im świetnie. Nie potrzebowali żadnej pomocy projektantów czy innych ludzi. Takie samodzielne projektowanie ogrodu może także sprawić dużo frajdy 😉
Green Ania
30 lipca 2021 przy 09:15
Bardzo ciekawe i przydatne porady. Projektowanie i zakładanie ogrodów to praca, która daje bardzo dużo satysfakcji.
ecofrio
2 lutego 2022 przy 08:52
Myślę że zaprojektowanie i stworzenie własnego przydomowego ogrodu to świetna sprawa, daje dużo radości i poczucia spełnienia, a z dobrymi radami pójdzie łatwo, już nie mogę doczekać się wiosny i rozpoczęcia pracy
Bezlampowe
2 lutego 2022 przy 14:47
Super poradnik, myślę, że nawet ja robiący ogród pierwszy raz, będę go w stanie zaplanować
dekoroom
3 marca 2022 przy 13:27
Bardzo dobrze prowadzony blog, treści merytoryczne, a zarazem przejrzyste. Pozdrawiam serdecznie z całą rodzinką i życzę smacznej kawusi.
Zuza
26 marca 2022 przy 10:25
Jestem właśnie na takim etapie – kompletny laik. Jednak uważam, że to może mieć swoje plusy. Na ogród nie patrzę tylko pod kątem wysokich plonów i nieskazitelności. Ogród ma być frajdą dla mnie i mojej rodziny. Kilka potknięć za mną, ale sukcesów na koncie też nie brakuje 🙂
numizmatyki.pl
18 maja 2022 przy 01:36
Fajnie, że jest sposób aby się samej czegoś nauczyć o ogrodach i ich projektowaniu.
Olejek konopny cbd 10 medonic
2 sierpnia 2022 przy 10:27
Zdecydowanie – warto zaprojektować ogród. Tylko tak możemy być pewni efektu końcowego.