
Kula jest jednym z motywów szeroko wykorzystywanych w kompozycji rabaty. To wyrazista, czytelnie zdefiniowana forma. Można ją wprowadzić do kompozycji rabaty na kilka sposobów, które zaproponuję ci poniżej.
Kuliste rośliny krzewy i drzewa
Kulisty kształt rośliny może być jej cechą gatunkową lub odmianową albo wynikiem odpowiedniego formowania w tzw. kulę.
W sprzedaży znajdziesz sporo odmian o kulistym pokroju. Są to najczęściej krzewy i małe oraz średnie drzewka, najczęściej szczepione. Często w nazwie odmianowej takich kulistych roślin znajdziesz określenie „globosa”, „globosum”, „globe” lub „umbraculifera”.
Na ogrodowej rabacie kuliste rośliny stanowią dość wyraziste akcenty i często wchodzą w skład tzw. szkieletu kompozycji. Szczególnie zimozielone topiary sprawdzą się w tej roli. Kuliste rośliny to również świetny materiał na tzw. focal points, czyli mocne momenty kompozycji, przyciągające uwagę tzw. punkty ciężkości.




Kuliste rośliny można stosować pojedynczo lub w grupach. Stosując w grupach, warto zadbać, aby kule różniły się średnicą. Kule dobrze zestawiają się na rabacie z bylinami o pokroju fontannowym np. hakonechloa, konwalnik itp. Sprawdzą się przede wszystkim w kompozycjach formalnych, ale również w klimacie tzw. angielskiej rabaty. Osobiście uważam, że kuliste rośliny można stosować bardzo szeroko w różnych konwencjach stylistycznych. Nie bałabym się zestawić ich z nasadzeniem preriowym czy użyć w warzywniku.

Kuliste byliny
Byliny rozpatrywane w kontekście „kul w kompozycji rabaty” to osobny wątek. Byliny mogą mieć kulisty pokrój lub kuliste kwiatostany. Kulisty pokrój rzadko bywa zbliżony do idealnej kuli i raczej mówimy tu owalu. Dlatego ja skupię się na kwiatostanach, które przemycą do kompozycji rabaty idealny kształt kuli. Oczywiście do tego celu najlepiej sprawdzą się ozdobne czosnki. Posiadacze ogrodów i projektanci kochają je właśnie za kuliste, puchate kwiatostany! Zawieszone na prostych, sztywnych łodygach pozwalają uzyskiwać na rabacie niezwykłe efekty kompozycyjne.
Najlepiej sprawdzają się dużych grupach po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sztuk. Czosnki ozdobne są niezwykle uniwersalne kompozycyjnie i, przynajmniej w mojej opinii, pasują niemal do każdej konwencji. Świetnie sprawdzą się z innymi bylinami czy trawami ozdobnymi. Są niezastąpionym dodatkiem do bylinowych rabat. Obok czosnków idealnie kuliste kwiatostany znajdziesz u niektórych odmian dalii lub u przegorzana.



Focal point
Kompozycja rabaty potrzebuje czasem mocnego punktu, na którym skupi się uwaga obserwatora. Rolę takiego punktu może pełnić kulista roślina lub element dekoracyjny. Dzięki geometrycznej, konkretnej formie mocno wybija się na tle mniej konkretnych, wyrazistych kształtów. Gdy dodatkowo będzie to roślina np. o ciemnym kolorze igieł (jak cis) efekt mocnego punktu, momentu będzie „podbity”.

Pamiętaj, że mocne punkty nie powinny być zbyt blisko siebie (najczęściej wystarczy jeden, często też nie jest w ogóle konieczny), bo wówczas optycznie konkurują ze sobą wprowadzając do kompozycji chaos.
Motyw kuli w dekoracjach i dodatkach
Motyw kuli jest niezwykle popularny w asortymencie dekoracyjnych dodatków na rabaty. Posiadacze ogrodów mogą wybierać w opcjach różnych gabarytów i form. Najpopularniejsze są dodatki, które można położyć na rabacie między roślinami, albo na tzw. pice (szpikulcu), które można wbić. Elementy na pice dają efekt podobny do czosnków ozdobnych i zdają się unosić nad powierzchnią rabaty w jej wyższych piętrach lub nad roślinami.

Najpopularniejsze obecnie są elementy ze stali polerowanej lub corten, czyli dające rdzawy efekt. Możesz sięgnąć po lite formy albo wybrać elementy o ażurowej konstrukcji. Dodatki w kolorze srebra lub złota dodadzą rabacie szczyptę glamour, natomiast corten świetnie sprawdzi się w zestawach naturalistycznych, preriowych czy rustykalnych.


Tamaryna
16 września 2021 przy 16:30
Ale kapitalnie wyglądają te ażurowe kule. Ja widziałam podobny motyw tylko w mniejszym wydaniu – pan zbierał niemal idealnie okrągłe kamienie. Potem je szlifował i malował na bardzo różne wzory. Wyglądało to nieziemsko. Ale ażurowa kula przebija wszystko. Generalnie ja lubię takie ozdoby 🙂 – nie jakieś tam figurki, ale właśnie taką nieco niezwykłą geometrię.