
Twój ogród to przestrzeń, którą budują twoje decyzje i wybory. Poznaj 3 skuteczne, uniwersalne patenty, które pomogą ci podejmować właściwe decyzje w obszarze aranżacji przestrzeni ogrodu.
Chcesz czy nie chcesz twój ogród to przestrzeń, którą budujesz ty i twoje decyzje. Twoje decyzje o tym jakie rośliny posadzisz, gdzie posadzisz, jaką zrobisz ścieżkę, z czego zrobisz ścieżkę, jaki kolor poduch wybierzesz na ogrodowe fotele, czy będą to fotele, czy może stół z krzesłami, a jeśli tak to jaki stół, z czego, w jakim kolorze itd., decydują o tym, jak wygląda twój ogród.
Dobre decyzje nie są dziełem przypadku. Urządzanie ogrodu, jak każda inna dziedzina (szczególnie kreatywna), wymagają znajomości konkretnych zasad i technik. Nawet jako amatorka powinnaś znać podstawy. Podstawy wiedzy ogrodniczej i mieć, przynajmniej mgliste, pojęcie o budowaniu przestrzeni, kompozycji ogrodu.
Wyposażona w taką wiedzę nie rozkładasz bezradnie rąk po obsadzeniu ogrodzenia tujami i przedogródka kilkoma płożaczkami plus coś szczepionego na kijku. Tak, tak często kończy się urządzanie ogrodu. Przedogródek ogarniamy „jakośtam”, granicę obsadzamy „jakmasąsiad” i prace hamują, bo kompletnie nie wiadomo co dalej zrobić, żeby nasza przestrzeń zaczęła przypominać ogród. Najlepiej taki, co ci się podoba i który chciałabyś mieć. Bo gdy nie masz wiedzy możesz zrobić jedynie tyle ile potrafisz, a nie tyle ile byś chciała. A to jest gigantyczna różnica!
Od wielu lat, pracując z ludźmi, rozmawiając z klientami, obserwuję, że posiadacze ogrodów (są wyjątki, więc się nie obrażaj) nie zdobywają wiedzy, a działają na rympał. Nie chodzi tu tylko o wiedzę o urządzaniu, aranżacji przestrzeni, ale taką podstawową np. o roślinach, które uprawiają. Nie wiedzą jak i kiedy ciąć, jak i kiedy nawozić, często wprowadzają do ogrodu rośliny wbrew lokalnym warunkom (a potem jęczenie, że nie rośnie albo nie kwitnie albo gnije itd.). Proszę nie rób tak. Nie ma z tego nic dobrego. Zawalcz o jakość roślin i przestrzeni swojego ogrodu. To nie jest takie trudne. Potrzeba tylko trochę wiedzy, najlepiej przed podjęciem decyzji. Często wiedza o danej roślinie i specyfice jej uprawy nie zajmie więcej niż pół kartki A4 albo kilka minut rozmowy ze sprzedawcą na szkółce (proszę wybieraj dobre szkółki). Tyle.
Z aranżacją przestrzeni ogrodu wcale nie jest trudniej niż z uprawą roślin. Tylko znowu: potrzebujesz wiedzy. Bo w tym obszarze też jest pewien zbiór zasad i reguł, patentów. Wiele z nich bez problemu wdroży osoba początkująca, amator. Haczyk jest jeden: trzeba o nich wiedzieć i STOSOWAĆ. Poniżej przedstawiam Ci 3 propozycje takich skutecznych patentów. Nawet jeśli wybierzesz jeden i zastosujesz pozytywne, jakościowe efekty będą widoczne w ogrodzie.
3 skuteczne patenty na fajny ogród:
-
Powtarzaj
Powtarzaj, ale nie to co ma sąsiad w ogródku. Stosuj tzw. zabieg powtórzenia. Powtarzać można dany element np. gatunek rośliny, cechę np. kolor albo motyw np. sekwencję, układ kilku elementów lub roślin (np. klon kulisty podsadzony 3 bukszpanami f. kulista). Ważne, aby dany element pojawił się w przestrzeni ogrodu więcej niż raz. Im większa powierzchnia ogrodu, tym powtórzeń powinno być więcej. Powtarzać możesz rośliny, wyposażenie (np. donice w tym samym wzorze) a nawet materiał (np. taras przy domu, podłoga w altanie i patio przy warzywniku wykonane z tej samej nawierzchni). Powtórzenie pomaga zbudować spójność w przestrzeni, co podnosi jej jakość i walory estetyczne.
Powtórzenie sprawdza się świetnie w kompozycji rabat ogrodowych. Rozplanowując obsadzenie rabaty warto zadbać aby dana roślina lub grupa roślin powtórzyła się więcej niż raz, najlepiej co jakiś czas (uczulam, aby unikać tu wyraźnego, modnego rytmu) na rabacie. Dlatego nigdy nie kupuj po jednej sztuce (chyba, że zamiast kompozycji chcesz kolekcji roślin).
-
Zadbaj o piony
Poprawna, zrównoważona kompozycja przestrzeni ogrodu (zazwyczaj) wymaga wprowadzenia elementów wertykalnych. Elementy wertykalne pełnią istotną rolę w przestrzeni ogrodu jako całości oraz w kompozycji poszczególnych rabat. M in. budują strukturę kompozycji, równoważą i dopełniają układ horyzontalny nasadzeń, stanowiąc przeciwwagę do bardzo mocnych elementów takich jak budynki itp.
Najpopularniejszym elementem wertykalnym są drzewa i drzewka. Ponieważ zawsze elementy wyposażenia (w tym rośliny) powinny być dopasowane do skali przestrzeni, należy sięgnąć po drzewo w adekwatnym rozmiarze, wysokości. Oferta szkółkarska w tym zakresie jest bardzo bogata i na dobrej szkółce bez problemu dobierzesz drzewo do każdego ogrodu a nawet na niewielki balkon.
Dobrym pomysłem na pion może być również wysoka, mocna bylina (miskant, werbena patagońska, sadziec), najlepiej posadzona w grupie minimum kilku sztuk.
-
Postaw na piętra
Jeśli nie jesteś zawodowcem potrzebujesz skutecznych, ale jednocześnie prostych metod. No i do tego jeszcze efektownych. Najlepiej z gwarancją efektu. Niemożliwe? Oczywiście, że możliwe. Jedną z najprostszych a jednocześnie najbardziej efektownych metod na zakomponowanie przestrzeni ogrodu i rabat jest wprowadzenie tzw. pięter. Efekt jest zawsze dobry.
Metoda, nie przez przypadek zwana metodą „strefy brzegowej lasu”, jest zaczerpnięta wprost od natury. Obserwacje układu roślin na skraju lasu projektanci przenieśli wprost do przestrzeni ogrodu. Strefa brzegowa lasu (koniecznie sobie to poobserwuj np. w czasie spraceru) bardzo często ma układ piętrowy: wysokie drzewa z tyłu, potem te niższe, następnie krzewy, aż wreszcie niska warstwa zarośli i runa przechodzącego np. w łąkę.
Projektanci bardzo często stawiają na podobny układ dobierając rośliny tak, aby uzyskać efekt pięter. Wyższe rośliny są umieszczane z tyłu rabat, niższe bliżej ich frontu. Ilość pięter jest zależna od szerokości rabaty, ale warto aby było ich minimum trzy. Układ piętrowy możesz stosować na pojedynczych rabatach, ale także w odniesieniu do konstrukcji przestrzeni całego ogrodu.
Działka
30 sierpnia 2020 przy 12:16
Bardzo przydatne rady, można się nimi kierować przy projektowaniu ogrodu. Większość działkowców ma w swoich ogrodach wszystko co możliwe- z wygladu jest nieciekawie. Najlepiej wygląda ogród, gdy znajduje się w nim kilka roślin w szpalerze i piękny trawnik.
Podmiejski Ogródek
1 września 2020 przy 12:17
Bardzo dobre rady! O powtarzaniu też już pisałam, pozostałe dwie czekają w kolejce.
To nie są sprawy, które wymagają głębokich kieszeni czy specjalistycznej wiedzy – tym bardziej dziwi, że tak rzadko można zobaczyć przykłady ich wykorzystania.
Pozdrawiam i życzę wielu chętnych w klubie:D
studioprogress
28 października 2020 przy 12:27
Bardzo ważne kwestie, które zdecydowanie muszę uwzględnić u siebie. Planuję urządzić swój ogród sama i ciężko połączyć wszystkie elementy, by ze sobą grały. Mam nadzieję, że uda się bez pomocy fachowca. Dziękuję za patenty!
Urządzenia do dezynfekcji
5 stycznia 2021 przy 11:09
Każdy, kto ma swój własny ogród, ma wielkie szczęście 🙂 nie ma przecież nic lepszego niż relaks na świeżym powietrzu – szczególnie teraz, gdy wszelkie wyjścia poza dom są bardzo ograniczone
krzesła drewniane
2 lutego 2021 przy 13:13
Bardzo fajne i przede wszystkim praktycznie porady. Bardzo lubię projektowanie wnętrz, ale w ogrodach jestem kompletnym laikiem 🙂
lampy kule
8 lutego 2021 przy 09:23
Ta rada odnośnie powtórzeń sprawdziła się u mnie w poprzednim roku i zdecydowanie potwierdzam i polecam. Wszystko nabrało spójności i kompozycja przyciągała bardziej oko.
Zakładanie ogrodu
10 marca 2021 przy 09:57
Dziękuję za konkretne i łatwe do zastosowania rady. Mam działkę, na której znajdują się naturalne nierówności terenu, dlatego stosuję sadzenie roślin piętrami. Ale najbardziej zainteresowała mnie rekomendacja powtarzania elementów. Lubię zakładać skalniaki i ta rada przyda się do mojego ogrodu:)