
Back to Nature Garden to przepis na cudowne dzieciństwo. Zobacz jak prosto i tanio zrealizujesz go w swoim ogrodzie.
Back to Nature Garden to najsłynniejszy ogród pokazowy zeszłorocznego RHS Chelsea Flower Show w Londynie. Został zaprojektowany przez Andree Daviesa i Adama White`a przy współpracy z Księżną Kate (Księżna Cambridge).
Co ciekawe mało brakowało, a byłby to jedyny ogród wystawy, którego zwiedzanie bym odpuściła. Dlaczego? Dlatego, że aby wejść na teren ogrodu trzeba było stać minimum godzinę w kolejce na pełnym słońcu. Dopiero późnym popołudniem, gdy kolejka skróciła się do jakichś 40 minut, zdecydowałam się odstać swoje i zobaczyć o co tyle hałasu. Czy było warto? Zdecydowanie. Fantastyczna inspiracja do działań dedykowanych dzieciom w ogrodzie!

Back to Nature Garden mocno odbiegał od tradycyjnej formy ogrodu, zaskakiwał bardzo nieogrodowym, surowym formatem. Motywem głównym, osią całej aranżacji, była ziemna ścieżka wijąca się przez środek i otoczona gęstwiną krzewów i drzew. Po obu stronach ścieżki rozmieszczono elementy programowe. Cały program ogrodu zorientowano na dzieci, na pobudzanie ich kreatywności i aktywności na świeżym powietrzu.


W ogrodzie znalazł się domek na drzewie ze sznurową huśtawką, szałas z gałęzi z miejscem na ognisko oraz pień drzewa wydrążony niczym tunel a nawet niewielki strumyk z kaskadą i kładką. Wszystkie te elementy można kreatywnie wykorzystywać w zabawie na wiele sposobów. Co ważne, ich wykonanie nie stanowi specjalnego obciążenia dla budżetu, raczej będzie wymagało poświęcenia czasu. W przypadku starszych dzieci większość elementów można zbudować, zaaranżować wspólnie z nimi.

Wszystkie elementy wyposażenia wykonano z naturalnych elementów pozyskanych wprost z natury, dostępnych w lesie i ogrodzie bez problemu. Całość aranżacji przywodziła na myśl dzieciństwo mojego pokolenia sprzed ery tabletów i plastikowych zjeżdżalni ogrodowych. Myślę, że równie trafny co „powrót do natury” byłby tytuł „powrót do przeszłości”. Zresztą sama Księżna przyznała, że jej główną inspiracją były własne wspomnienia i doświadczenia z dzieciństwa.


Back to Nature Garden, obok głównej idei sfokusowanej na dzieci, odzwierciedla szereg trendów i idei ważnych we współczesnym podejściu do tworzenia przestrzeni ogrodowych. Są to m in. trend naturalistyczny, odejście od formowania, strzyżenia, koszenia w jakiejkolwiek formie czy recycling, wykorzystanie naturalnych, ekologicznych materiałów. Twórcy kierowali się również założeniami hortiterapii aranżując ogród tak, aby uruchamiać, pobudzać zmysły małych użytkowników, stymulować ich emocjonalnie i rozwijać fizycznie.

Warto zwrócić szczególną uwagę na zamknięty, wielownętrzowy charakter kompozycji. Jak pisałam wyżej, główną osią ogrodu jest meandrująca ścieżka. Ścieżka przechodzi przez kilka niewielkich wnętrz ogrodowych, poświęconych różnym aktywnościom. Twórcy zadbali o prywatny, kameralny charakter przestrzeni. Wnętrza wydzielono za pomocą roślinności i elementów wyposażenia tworząc atrakcyjną przestrzeń do dziecięcych zabaw (chowanie się, skradanie itp.).
Na koniec ciekawostka: ogród, choć jest dedykowany dzieciom, nie kipi kolorami. Jest zielony! Dlaczego? Bo kolory nie są jedyną słuszną opcją na przestrzeń dla dzieci. Zbyt duży natłok kolorów może męczyć, drażnić, za to zieleń wycisza i uspokaja. Otoczenie zielenią może być świetną opcją dla naszych przestymulowanych, zalanych powodzią bodźców dzieciaków.
Ogród, przestrzeń w duchu Back to Nature Garden, można bez problemu zorganizować we własnym ogrodzie (w jego fragmencie). W tworzenie można zaangażować dzieci dając im zdrową, ciekawą alternatywę dla godzin spędzonych z tabletem w dłoni czy nosem w smartfonie.
Stroje sportowe
11 sierpnia 2021 przy 08:31
Taki szałas to musi być duża radość dla dzieci. Mój mały chłopczyk zażyczył sobie umieszczenie bramki do piłki nożnej w ogrodzie. Nie mogliśmy mu odmówić i teraz nasz ogród jest jak boisko do gry w piłkę nożną 🙂