
Ogród z recyklingu może być estetyczną i funkcjonalną przestrzenią opartą o zasady zrównoważonego rozwoju. Wystarczy nieco czasu i wysiłku oraz garść konkretnych inspiracji, które znajdziesz w tym artykule!
Coraz częściej staramy się ograniczać wszechobecny konsumpcjonizm i sięgać po rozwiązania spod znaku recyklingu i zero waste. Również urządzanie i uprawa ogrodu to dziedziny, w których z powodzeniem możesz stosować te zasady. Masz ogromne pole do popisu, ponieważ ogród można praktycznie w całości urządzić na bazie roślin, materiałów i wyposażenia z odzysku, z tzw. drugiej ręki.
Co więcej, można to zrobić bardzo fajnie, w sposób nieustępujący niczym ogrodom urządzanym tradycyjnie. Kluczem jest jak zawsze umiar i harmonijna kompozycja oraz wyczucie granicy za którą zaczyna się kicz i bylejakość. Ogrody z recyklingu powinny być urządzane „na serio”.
Ogród z recyklingu bardzo na serio, czyli Walker’s Forgotten Quarry Garden (RHS Chelsea Flower Show 2019).




Recykling w ogrodnictwie to dziś bardzo mocny trend, czego dowodem jest chociażby jego silna obecność na tegorocznej wystawie RHS Chelsea Flower Show. Ciekawy przykład ogrodu w tym duchu znalazłam również w słynnym kompleksie ekologicznych ogrodów pokazowych Tulln Garten w Austrii.
Re – Cycling Garten w ogrodach pokazowych Die Garten Tulln.




Bardzo fajny ogród pokazowy z wykorzystaniem materiałów z odzysku można było oglądać nawet na naszej rodzimej wystawie Zieleń to Życie w 2015 roku.
„Ogród snu” pracowni Garden Concept; Zieleń to Życie 2015.

Zainspirowałam cię? Masz ochotę pójść z aranżacją ogrodu w tym kierunku. Nurt recyklingu w ogrodzie śledzę od dawna. Zebrałam w związku z tym sporo inspiracji, którymi dzielę się z Tobą poniżej. Korzystaj!
Proste i ciekawe patenty do ogrodu z recyklingu:
-
Wykorzystaj drewno z odzysku do budowy małej architektury ogrodowej.
Możesz wykorzystać stare drewno (odradzam ci jednak podkłady kolejowe) do budowy elementów wyposażenia ogrodu. Na poniższym zdjęciu widzisz stare deski zastosowane do budowy tarasu w ogrodzie pokazowym na Chelsea Flower Show 2019.
Stare deski możesz wykorzystać bardzo szeroko konstruując z nich przesłony, meble, altany, pergole czy skrzynie warzywnika. Jedna z czytelniczek tego bloga, która zbudowała swój warzywnik z wykorzystaniem desek po szalunku. Historię warzywnika poznasz KLIK TU.

-
Wykorzystaj stare garnki, miski, wiadra itp.
Stare garnki lub miski można wykorzystać w ogrodzie równie szeroko jak drewno z odzysku. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania jest stosowanie takich starych naczyń jako donice. Ważne, aby w takim przypadku zadbać o odpływ, którego te naczynia oryginalnie nie mają. Stare naczynia można zastosować także jako zbiorniki na deszczówkę czy ozdobne elementy wodne.



-
Zastosuj stare filiżanki.
Filiżanki to popularny motyw dekoracyjny w ogrodzie. Możesz wykorzystać pozostałości po starym serwisie jako ogrodową biżuterię (patrz niżej) lub jako karmnik lub poidełko dla ptaków!

-
Wykorzystaj niepotrzebne butelki.
Butelki w oryginalnych kształtach i kolorach możesz przeznaczyć do wykonania biżuterii ogrodowej. Jeden z najfajniejszych patentów na bazie butelek widziałam w ogrodzie pokazowym szkółki Daglezja na Zielonej w Rykach.
-
Daj starym kaloszom drugie życie.
Twoje dziecko wyrosło z kaloszy? W twoich starych kaloszach zrobiła się dziura? Zamiast oddawać czy wyrzucać wykorzystaj kalosze jako donice. Podobnie jak w przypadku starych garnków, zadbaj o drożny odpływ dla wody. Wystarczy przebicie jednego lub kilku otworów w spodzie.

-
Użyj skrzynek po jabłkach i palet.
Meble z palet i skrzynek po jabłkach nieco wyszły już z ogrodowej mody. Mimo tego warto sięgać po ten patent. Dzięki nim niezwykle szybko i tanio można zaaranżować estetyczny kącik na balkonie, tarasie, czy w ogrodzie. Inspirację znajdziesz KLIK TU.

-
Użyj starych cegieł lub dachówek.
Stare cegły i dachówki są wykorzystywane w ogrodach od setek lat. Możesz wykorzystać je do zbudowania obrzeża rabaty (szczególnie patent ten zagra estetycznie w ogrodzie warzywnym) lub ścieżki.


-
Wykorzystaj stare rury.
Dla starych rur można znaleźć szereg zastosowań w ogrodzie: od konstrukcyjnych po dekoracyjne. Ciekawym, prostym sposobem jest pocięcie dużej rury na kawałki, dzięki czemu uzyskasz oryginalne, walcowate donice. Z mniejszych rur możesz zrobić palisadę.


-
Wykorzystaj nieużywany … silos.
Stary silos jako ogrodowy domek to patent przywieziony przeze mnie z wystawy Chelsea Flower. Ustawiony w jednym z ogrodów pokazowych miał służyć jako rodzaj altany (domku ogrodowego) mieszącej pracownię projektanta. Idąc tym tropem można rozważyć wykorzystanie starych kontenerów w roli altan czy ogrodowych domków.

-
Daj drzewom drugie życie.
Jeśli musisz wyciąć duże, stare drzewo nie musisz przerabiać go na opał czy rozdrabniać. Możesz wykorzystać je do stworzenia tunelu dla dzieciaków w ogrodzie (patrz niżej). Możesz też nie usuwać całkowicie pnia ale wykorzystać go jako podstawę do domku „na drzewie”. Oba rozwiązania to ekonomiczna i ekologiczna alternatywa dla plastikowych zabawek ogrodowych.


Sposobów na powtórne wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku w ogrodzie jest mnóstwo. Nie wspomniałam tu przecież chociażby o oponach, starych sprzętach rolniczych czy rowerach wykorzystywanych np. jako kwietniki! W znajdowaniu powtórnych zastosować dla pozornie niepotrzebnego wyposażenia ogranicza cię tylko wyobraźnia.
W przypadku stosowania recyklingu w ogrodzie warto zadbać o harmonię i estetykę przestrzeni. Recykling nie powinien oznaczać bylejakości!
Gaja
9 października 2019 przy 10:30
Oprócz filiżanek i kaloszy mam w ogrodzie prawie wszystko to, co pokazałaś. To była konieczność. Mam duży ogród, a po zakończonym remoncie domu finanse siadły, więc na wyprzedażach kupowałam sagany gliniane, żeliwne, stare balie, kociołki i konewki, stare klatki. Krzewy, drzewka i inne rośliny kupowałam po sezonie w marketach, rozmnażałam co się dało, nawet piękne płaczące wierzby. No i mam. Uważam, że takie ogrody mają charakter inny niż wszystkie.
viktoria
24 stycznia 2020 przy 11:54
Ekologia powinna być jednym z najważniejszych elementów w naszym życiu. Bardzo podoba mi się pomysł z cegłami i dachówkami 🙂
Zielona Ola
31 lipca 2020 przy 14:22
Ekologiczny ogród to świetna sprawa – nie tylko w obecnych trendach, ale i z korzyścią dla środowiska oraz grubości naszego portfela. Żeby było jeszcze bardziej eko, można postarać się o zasadzenie roślin miododajnych. Będzie pięknie i przyjaźnie dla ekosystemu!
Surowa Kawas
30 czerwca 2022 przy 09:48
Rower w ogrodzie to już chyba klasyk, dość często to widzę. Za to ten pomysł z butelkami tak mnie zainspirował 😀 Zabieram się za przelanie go na mój ogródek już w ten weekend. Wyobrażam sobie taki jakby płotek z tych butelek lub coś w ten deseń. Pozdrawiam!