
Cebulowa lazania to technika stosowana głównie przy obsadzaniu donic. A czy wiesz, że można ją zastosować również na rabacie?
Kwiaty cebulowe kupujemy i sadzimy coraz chętniej w związku z czym poszukujemy ciekawych rozwiązań na ich zastosowanie. Cebulowa lazania to sposób, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Najczęściej jest rekomendowany do obsadzenia donic na balkony czy tarasy. Rzadziej poleca się go na ogrodowe rabaty. A szkoda, bo dzięki technice „lazanii” możemy przedłużyć dekoracyjność wiosennych rabat do kilku tygodni oraz uzyskać niezwykle ciekawy, dekoracyjny efekt.
Technika „lazanii” polega na warstwowym sadzeniu cebul. Niższe piętra należy obsadzać późniejszymi gatunkami i odmianami, a wyższe tymi, które zakwitają wcześniej. Niezależnie czy stosujesz technikę „lazanii” na ogrodowej rabacie, czy w donicy zasada jest taka sama.
Cebulowa lazania na rabacie.
W słynnym ogrodzie Keukenhof technikę „lazanii” wykorzystuje się przy obsadzeniu części rabat. Pozwala to na wydłużenie okresu dekoracyjności (kwitnienia) oraz uzyskanie ciekawych efektów plastycznych. Przepis na owalną rabatę w technice „lazanii” znajdziesz poniżej. To przepis, który przywiozłam właśnie z Keukenhof.

Oczywiście możesz bawić się tym patentem, wybierać inne odmiany, kolory (tylko zwróć uwagę na puste pola na mijankę – to nie jest przypadek). Ważne jest posadzenie późniejszych odmian niżej a tych wcześniejszych wyżej. Warto też sadzić gęsto – cebula przy cebuli. Pozwoli to uzyskać bajeczny „efekt keukenhof”. I nie martw się czy kwiaty wzejdą, czy dadzą sobie radę. Jeśli tylko będziesz trzymać się schematu nie powinnaś mieć żadnych problemów (chyba, że masz gryzonie, ale to już inna bajka)!
Schemat obsadzenia warstw dla owalnej rabaty w technice „lazanii”.

Cebulowa lazania w donicy.
Podobnie jak w przypadku ogrodowej rabaty należy postąpić z donicą (donicami). W naszym klimacie warto takie donice porządnie zabezpieczyć (opatulić) na zimę, jeśli mają zimować na dworze. Możesz też zimować je w zimnym garażu czy pomieszczeniach gospodarczych.
Poniżej znajdziesz przepis na cebulową lazanię, który podpatrzyłam w Holandii oraz przykład cebulowej lazanii w praktyce. Jedna z moich czytelniczek wykonała u siebie takie piętrowe obsadzenie w donicach i podesłała mi efekty, które widzisz na zdjęciach poniżej. Cebulowa lazania udała się ślicznie, mimo, że moja Czytelniczka nie jest żadnym zawodowym ogrodnikiem. Tak więc działaj śmiało!
Schemat obsadzenia warstw dla donicy w technice „lazanii”.

Donica w technice „lazanii” w praktyce.
kamila
12 września 2020 przy 21:18
Świetny pomysł! Planuje przygotować donicę z „lazanią” jako prezent 🙂
Pytanie czy mogę juz teraz ja przygotować czy czekać do wczesnej wiosny?
Anna Sikora-Stachurska
19 września 2020 przy 09:38
Cebulki sadzimy jesienią, więc teraz 🙂