
Kwiaty do ogrodu warzywnego są dodawane od setek lat. Szczególnie często stosuje się kilka gatunków, które zebrałam okraszając mniej oczywistymi propozycjami z warzywnika mojej mamy.
W zasadzie nie ma kwiatów, które nie pasują do ogrodu warzywnego. Jeśli masz takie życzenie możesz z powodzeniem mieszać rośliny ozdobne i użytkowe. To zresztą teraz bardzo modny trend.
Jest jednak grupa roślin kwitnących, która specjalnie kojarzy się z warzywnikiem i tradycyjnie towarzyszy uprawie warzyw od dziesiątek, jak nie setek, lat. Zebrałam je dodając do nich te, które szczególnie kojarzą mi się z warzywnikiem mojej mamy a nie zawsze są oczywistym dodatkiem do ogrodu warzywnego (np. cynie).
Nie zamieszczam w zestawieniu ziół (np. kocimiętka, ogórecznik), które również bywają bardzo dekoracyjne z kwiatów jak też całej gamy bylin miododajnych, chętnie stosowanych w pobliżu ogrodów warzywnych. Warto również pamiętać, że wiele roślin użytkowych np. cukinia, wytwarza bardzo ładne kwiaty, które same w sobie stanowią ozdobę i kolorowy akcent w warzywniku. Ciekawym przykładem na fajne kwiaty roślin użytkowych są np. kwiaty sałaty czy rukoli (rokietta siewna). Namawiam, by nie usuwać przerośniętych sałat czy kapust, ale właśnie dać im zakwitnąć.
A oto moje typy na kwiaty do ogrodu warzywnego:
Aksamitka

Aksamitki to kwiaty, chyba najbardziej, kojarzone z warzywnikami. Moja mama od lat wysiewa wiosną obwódki z aksamitek wokół warzywnych grządek w celu odstraszania szkodników i oczywiście dla ozdoby. To bardzo stary sposób. Osobiście, zupełnie nie podzielam opinii, jakoby aksamitki „brzydko pachniały”. Dla mnie zapach jest okej i budzi bardzo fajne, sentymentalne wspomnienia z dzieciństwa.
Aksamitki kupisz w wielu odmianach różniących się wysokością i barwą kwiatów, zawsze w ciepłych barwach żółci, bordo, pomarańczy. Uprawa jest prosta a wymagania niewielkie. Aksamitki najlepiej czują się w pełnym słońcu. Uszczykiwanie przekwitłych kwiatów przedłuża kwitnienie. Możesz wysiewać je wprost do gruntu albo rozmnażać z rozsady. Polecam coroczny, samodzielny zbiór nasion aksamitki.
Groszek pachnący

To delikatne, jednoroczne pnącze możesz z powodzeniem uprawiać na rabatach i w pojemnikach. Świetnie sprawdzi się w warzywniku, w towarzystwie roślin użytkowych.
Groszek wysiewamy wprost do gruntu w drugiej połowie kwietnia. Możesz powtórzyć wysiew w odstępach kilkunastu dni aby dłużej cieszyć się kwiatami groszku w ogrodzie. Uprawa groszku pachnącego jest bardzo łatwa. Polecam groszek roślinę do działań z dziećmi i sama często używam na moich warsztatach.
Roślina najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, w żyznej, przepuszczalnej glebie. Roślina szybko rośnie i wymaga podpór.
Przy okazji groszku warto wspomnieć o fasoli, która również posiada ciekawe odmiany o dekoracyjnych kwiatach i strąkach.
Nagietek lekarski

Początkowo nagietek był uprawiany jako kuchenna przyprawa. Z czasem doceniono jego walory ozdobne i zaczęto wprowadzać na ogrodowe rabaty, które zdobi kwiatami niemal całe lato. Jest chętnie wprowadzany na teren warzywników.
Nagietki mają niewielkie wymagania glebowe, najlepiej rosną w słońcu, ale dobrze znoszą również półcień. Bywają podatne na mącznika, co może zmniejszać ich dekoracyjność. Wysiewamy je wiosną (kwiecień), wprost do gruntu. Można spróbować metody wysiewu jesienią (wówczas wiosną rozkwitną szybciej) albo przygotować rozsadę.
Kosmos podwójnie pierzasty

Wysoka, delikatna roślina o pierzastych liściach i smukłym pokroju. Najlepiej wygląda w masie, tworząc „chmury” kolorowych kwiatów.
Kosmos ma niewielkie wymagania względem gleby, która powinna być przede wszystkim przepuszczalna. Najlepiej rośnie na słonecznym, nieco osłoniętym stanowisku. Najlepiej rozmnażać go poprzez rozsadę wysadzaną w maju do gruntu. Można próbować również wysiewu bezpośrednio do gruntu.
Słonecznik zwyczajny

Słoneczniki ozdobią warzywnik w drugiej połowie lata i wczesną jesienią. Są dostępne w dużej ilości odmian dekoracyjnych o zróżnicowanej wysokości (od kilkudziesięciu centymetrów do ponad dwóch metrów) i barwie kwiatów (gama żółci, brązu, rudości).
Słonecznik wymaga przepuszczalnej, żyznej gleby i słonecznego stanowiska. Wysiewamy go do gruntu w drugiej połowie kwietnia.
Mak polny

Mak polny to roślina jednoroczna, która świetnie sprawdza się towarzystwie warzywnych grządek lub skrzyń. Jest dostępny w szeregu odmian o pełnych lub pojedynczych kwiatach, zróżnicowanych kolorach od czerwieni po róż i pomarańcz, a nawet biel.
Jest bardzo prosty w uprawie dzięki niewielkim wymaganiom glebowym. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Mak polny należy wysiewać wczesną wiosną, można też próbować wysiewu jesiennego, aby uzyskać wcześniejsze kwitnienie w kolejnym sezonie.
Obecnie maki stają się coraz bardziej popularne, można wręcz mówić o modnym trendzie ogrodniczym na wprowadzenie tej rośliny do ogrodów.
Nasturcja większa

Nasturcja to roślina, która zaraz po aksamitce, najbardziej kojarzy się z warzywnikiem. Nasturcja jest najczęściej kojarzona z ekspansywnym pnączem jednorocznym o kwiatach w żywych kolorach żółci i pomarańczu. Jednak oprócz form pnących spotkamy formy półpnące (np. do skrzynek balkonowych) i formy karłowe (np. na obwódki).
Nasturcja ma niewielkie wymagania glebowe i dobrze czuje się w niemal każdych warunkach. Wysiewamy ją wiosną, bezpośrednio do gruntu.
Szczypiorek ogrodowy (czosnek szczypiorek)

Szczypiorek ogrodowy to dekoracyjna odmiana „zwykłego” szczypiorku uprawianego w ogrodzie warzywnym. Na rabacie utworzy kępy zielonych, rurkowatych liści, między którymi w maju pojawią się ciemnoróżowe, owalne kwiatostany przywodzące na myśl miniaturowy czosnek ozdobny. Jego liście i kwiaty możesz wykorzystywać do celów kulinarnych!
Szczypiorek ogrodowy nie ma specjalnych wymagań względem warunków uprawy. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, w przepuszczalnej, żyznej glebie.
Cynia wytworna

Cynia to kolejna roślina, która z warzywnikiem kojarzy mi się dzięki mojej mamie, która cynie zawsze wysiewa w przy warzywnych grządkach. Cynie możesz wysiewać wprost do gruntu wiosną albo przygotować rozsadę. Jest prosta w uprawie pod warunkiem, że zapewnisz jej dość żyzną, przepuszczalną glebę i słoneczne stanowisko.
Cynia jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych, nawet o kwiatach zielonych w przypadku odmiany „Envy”. Świetnie nadaje się na kwiat cięty.
Jak wprowadzać kwiaty do ogrodu warzywnego?
Są dwa podstawowe sposoby na połączenie uprawy warzyw i kwiatów: można wprowadzić kwiaty (kępy, grupy) bezpośrednio na grządki i rabaty pomiędzy rośliny użytkowe albo zaplanować je na obrzeżu warzywnika. W obu przypadkach należy uważać wprowadzając gatunki ekspansywne lub takie, które łatwo się rozsiewają. Dla mnie nie jest to problem i taki spontaniczny, niekontrolowany rozrost kwiatów w przypadku warzywnika nawet mi się podoba. Jeśli jednak lubisz wszystko ” pod linijkę” i boisz się zbytniej ekspansji, weź pod uwagę tendencje do rozsiewania i „rozłażenia” planując kwiaty do ogrodu warzywnego.



Henryk Szyperski
31 sierpnia 2018 przy 08:19
O szczypiorku ogrodowym jeszcze nie miałem okazji słyszeć, ale prezentuje się on naprawdę zjawiskowo!
Franczyza w Polsce
31 sierpnia 2018 przy 09:03
Bardzo ciekawy artykuł, Aksamitka ma chyba największe walory estetyczne 🙂
Natalia
31 sierpnia 2018 przy 15:17
Cudowne zestawienie, nie zmieniłabym niczego, a fotografie wprost inspirujące! 🙂 Aż trudno zdecydować się na jedną roślinę, trzeba po prostu mieć je wszystkie 🙂
DOrka
2 marca 2020 przy 09:41
Jesteś pewna? Moim zdaniem na zdjęciu groszek bylinowy, śliczny, ale nie pachnie…
Anna Sikora-Stachurska
2 marca 2020 przy 11:01
Nie nie jestem 😀 Być może mnie „przyłapałaś” 😛