
Obwódka to świetny sposób na wykończenie brzegu rabaty. Zanim jednak zaczniesz wybierać rośliny na obwódki zapoznaj się z warunkami jakie muszą spełnić. Nie wszystkie sprawdzą się w tej roli w ogrodzie.
Co to jest obwódka rabaty?
Obwódka rabaty to niskie, liniowe, jednogatunkowe nasadzenie na zewnętrznej granicy rabaty. Podkreśla zakończenie rabaty, stanowi rodzaj obramowania. Obwódka powinna być niska, tak aby nie przysłaniała innych nasadzeń. Obwódki to tradycyjne rozwiązanie stosowane w ogrodach od wielu lat.
➡ Moja zasada: Obwódka powinna być wykonana z roślin tego samego gatunku i odmiany.
Jak wybierać rośliny na obwódki?
Istnieje grupa tzw. roślin obwódkowych. Należą do nich zarówno rośliny jednoroczne, byliny jak i krzewy. Niektórzy polecają również rośliny cebulowe, których jednak nie zamieszczam w moim zestawieniu ze względu na zbyt krótki okres dekoracyjności.
No właśnie … okres dekoracyjności. To, obok pokroju, kluczowe kryterium gdy wybieramy rośliny na obwódki. Możesz zdecydować się na obwódki całoroczne. Wówczas zdecydowanie polecam Ci absolutną klasykę w tym temacie, czyli formowany bukszpan lub nieco mniej ortodoksyjne, zimozielone żurawki lub np. kostrzewę siną. Jeśli interesuje cię efekt sezonowy wybierz byliny lub krzewy liściaste zrzucające liście na zimę. Jeśli potrzebujesz corocznej odmiany zdecyduj się na rośliny jednoroczne lub dwuletnie.
Generalną zasadą, gdy wybierasz rośliny na obwódki jest możliwość uzyskania efektu „wału”, ciągu o nieprzerwanej strukturze. Dlatego dobrze sprawdzają się te o regularnym pokroju, kępiaste i oczywiście niskie. Wysokość jest tu pojęciem relatywnym wobec rozmiarów pozostałych nasadzeń na rabacie. Po prostu rośliny obwódkowe muszą być niższe od całej reszty.
➡ Moja zasada: rośliny na obwódce posiej lub posadź nieco gęściej niż standardowa, zalecana rozstawa.
Rośliny, które polecam na obwódki.
Rośliny jednoroczne i dwuletnie
- Aksamitka
- Nasturcja
- Lobelia
- Bratki
- Stokrotki
- Smagliczka
- Begonia rabatowa
- SunPatiens (Impatiens SunPatiens)
Byliny i trawy
- Ubiorek wiecznie zielony
- zawciąg nadmorski
- Goździk siny
- Żurawki
- Rozchodniki niskie odmiany
- Bodziszek czerwony
- Kostrzewa sina
- Kostrzewa Gautiera
- Niskie odmiany funkii
Krzewy i krzewinki
- Bukszpan
- Lawenda
- Barwinek
- Berberys – niskie odmiany np. 'Bagatelle’, 'Atropurpurea Nana’
- Tawuły – niskie odmiany np. 'Golden Princesse’
- Pięciornik krzewiasty
- Róże okrywowe
Z ciekawostek: czasem na obwódki stosowana jest kapusta ozdobna i pelargonie. Te ostatnie bardzo popularne ostatnio w zieleni miejskiej. Jeśli chodzi o ogrody przydomowe nie polecam tych gatunków. Według mnie nie pasują na obwódkę, chyba, że masz naprawdę duży ogród. Na dużej powierzchni sprawdzą się doskonale.
Bogusia
28 kwietnia 2017 przy 11:49
Czy w przypadku zastosowania rozy polecalaby Pani obsadzic calosc jednym kolorem czy mozna zastosowac mieszanke kolorystyczna ?
Ania Stachurska
28 kwietnia 2017 przy 15:44
osobiście wolę jeden kolor ale mieszanka akurat w przypadku róż może być też ciekawa 🙂