
Ogród naturalistyczny to najbardziej sprzyjająca wypoczynkowi forma ogrodu. Niestety nie zawsze i nie wszędzie można pokusić o takie rozwiązanie.
Co to jest ogród naturalistyczny?
Ogród naturalistyczny to ogród nawiązujący do naturalnych zbiorowisk roślinnych, rodzimych, lokalnych krajobrazów. Podstawę kompozycji ogrodów naturalistycznych stanowią rośliny, a ich układ, kompozycja nawiązuje do form naturalnych. Aranżacje naturalistyczne najlepiej wprowadzać na działkach, gdzie otoczenie zewnętrzne cechuje niski stopień antropogenizacji (wpływu człowieka), na terenach podmiejskich i wiejskich. Styl ten świetnie sprawdzi się na działkach leśnych, przyleśnych i sąsiadujących łąkami. W mojej opinii aranżacje naturalistyczne lepiej wypadają na dużych działkach.
➡ Moja zasada: zawsze staram się wpisać kompozycję ogrodu naturalistycznego w otoczenie.
Podstawowe zasady aranżacji ogrodu naturalistycznego.
- w kompozycji nawiąż do otaczającego krajobrazu, tak aby `wtopić` ogród w otoczenie,
- wzoruj się na naturze,
- kompozycję oprzyj na kontrolowanym chaosie,
- unikaj geometryzacji, formalizacji kompozycji, wyraźnych granic,
- zastosuj miękkie, swobodne linie kształtując rabaty, trawnik czy ścieżki,
- staraj się zatrzeć wizualne granice ogrodu,
- zastosuj rodzime gatunki występujące w danym miejscu, łącząc je z umiarem gatunkami `ogrodowymi`,
- rośliny wprowadzaj w dużych grupach, tak aby tworzyły plamy,
- stosuj nasadzenia piętrowe,
- nie stosuj roślin formowanych lub szczepionych – postaw na naturalne formy,
- bazuj na naturalnych materiałach i neutralnej kolorystyce,
- wprowadź rośliny miododajne,
- nie bój się chwastów np. pokrzywa
➡ Moja zasada: tworząc ogród naturalistyczny podpatruję i kopiuję naturę.
Gatunki polecane do aranżacji naturalistycznych.
Planując gatunki w ogrodzie naturalistycznym kieruj się zasadą umiarkowania, a wręcz minimalizmu, jeśli chodzi o ilość odmian i gatunków. Nie istnieje jeden przepis na ogród naturalistyczny. Inaczej będzie on wyglądał w terenie górskim a inaczej na nizinach, inaczej w terenie łąkowym a inaczej w sąsiedztwie lasu. Takie zróżnicowanie wpływa na wybór nasadzeń. Tak np. w terenie górskim czy w sąsiedztwie lasu iglastego zastosuję kosodrzewinę. W sąsiedztwie lasu liściastego zdecydowanie wybiorę gatunki liściaste.
➡ Moja zasada: bazuję na gatunkach miejscowej flory. Gatunki obce, ozdobne stanowią dodatek. Stosuje je z dużą rozwagą.
Poniżej zebrałam gatunki, które, w mojej opinii, zdają egzamin w nasadzeniach naturalistycznych. Oczywiście możesz rozwijać i modyfikować tę listę. Wszystko zależy od tego na jakim zbiorowisku roślinnym się wzorujesz. Pamiętaj jednak aby dobierać je zgodnie z powyższymi zasadami i unikać udziwnionych form i odmian.
Drzewa: brzozy, buki, dęby, grab, wierzba, sosna pospolita, jodła, daglezja,
Krzewy: derenie, głogi, kaliny, kosodrzewina, dzika róża, trzmielina, czarny bez, tarnina,
Byliny, rośliny jednoroczne i cebulowe: nawłoć, krwawnik, paprocie, trawy ozdobne, języczka, serduszka, jeżówki, szałwia, lawenda, pysznogłówka, dzielżan, wrzosy, wrzośce, zawilce, przylaszczki, barwinek, lawenda, konwalie, przebiśniegi, krokusy, śnieżyce, ranniki, dzwonki, szachownice, bodziszki, maki, chabry, kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, knieć błotna (kaczeńce).
Mikołaj T.
9 września 2020 przy 20:06
Nawłoć kanadyjska i późna (bo domyślam się, że to o nie chodzi) faktycznie są ładne, ale to jedne z najbardziej szkodliwych gatunków inwazyjnych. Należy unikać wprowadzania ich do ogrodów, bo to ułatwia im rozpszestrzenianie się w środowisku.
Pozdrawiam!