
Gdy pytacie mnie o rośliny na balkon dla początkujących podaję te, od których sama zaczynałam przygodę z własnym ogrodem na balkonie. Gwarantuję, że poradzi sobie z nimi każdy początkujący ogrodnik.
Pelargonia
Pelargonie to żelazne rośliny. Świetne rośliny na balkon dla początkujących. Kwitną od końca kwietnia do pierwszych przymrozków. Trzeba się naprawdę postarać by zaszkodzić pelargonii. O ile tylko będziesz podlewać je dość regularnie, ale nie za często będą zdobiły balkon cały sezon. Oczywiście to, że pelargonia doskonale znosi minimalną opiekę nie znaczy, że nie możesz o nią zadbać bardziej troskliwie. Odwdzięczy się pięknymi kwiatami gdy regularnie usuniesz te przekwitłe oraz kilka razy w sezonie zasilisz ją nawozem. Masz do dyspozycji szereg odmian kolorów i form. Nieco gorzej niż z pielęgnacją jest z zimowaniem pelargonii. W blokach często wykorzystuje się do tego parapety okienne na klatkach i korytarzach. Osobiście jestem wielką fanką pelargonii.
Zioła
Niewielki zielnik to świetny początek przygody z balkonowym ogrodnictwem. Polecam zakup zestawu złożonego z mięty, bazylii, oregano i np. rozmarynu. Warunkiem do uprawy ziół (z wyjątkiem mięty) jest słoneczne stanowisko. Zdecydowanie polecam zakup gotowych sadzonek natomiast odradzam uprawę z siewu. Początkujący ogrodnik zniechęci się niepotrzebnie bo nie dość że będzie czekał długo to jeszcze zioła z siewu nie zawsze się udają. Poza sezonem można próbować przezimować zioła na widnym parapecie – powinno się udać.
Truskawki i poziomki.
Oba gatunki świetnie nadają się do uprawy w pojemnikach. Nie dość, że ich zielone listki zdobią to owoce stanowią atrakcję szczególnie dla dzieci. Można kupić różnego rodzaju gadżety do uprawy tych roślin np. specjalne maty z kieszeniami. Można też z powodzeniem uprawiać je w modnym warzywniku z palety.
Brzoza brodawkowata 'Youngii’
Brzoza brodawkowata odmiany 'Youngii’ świetnie nadaje się do uprawy w pojemniku pod warunkiem, że zapewnimy jej wystarczająco dużą donicę i zabezpieczymy ją na zimę. Youngii to odmiana szczepiona tak więc nie urośnie wyższa niż w momencie zakupu. Będzie się pięknie zwieszać i stanowić nieszablonowy akcent wertykalny. Możesz ją podsadzić poziomkami! Uważaj na wiotkie gałązki które w czasie wietrznej pogody mogą „biczować” sąsiadujące rośliny.
Wierzba całolistna „Hakuro-nishiki”
Podobnie jak brzozę „Youngii”, wierzbę „Hakuro-nishiki” najlepiej nabyć w formie szczepionej (w sprzedaży są także formy nieszczepione). Będzie odpowiednikiem drzewka w ogrodzie. Doskonale zimuje w warunkach balkonowych pod warunkiem, że dokładnie zabezpieczysz jej donice. Poza cięciami formującymi, podlewaniem i nawożeniem nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów.
[dropshadowbox align=”none” effect=”vertical-curve-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Chcesz uprawiać drzewa i krzewy na balkonie – koniecznie przeczytaj wpis: Zimowanie roślin na balkonie na 4 sposoby.[/dropshadowbox]Kosodrzewina
Kosodrzewina to mało wymagający krzew. Możesz zastosować jej karłowe odmiany np. Mops lub Humpy. Podobnie jak drzewa krzewy potrzebują sporych, zabezpieczonych przed przemarzaniem pojemników. Kosodrzewina wymaga minimum zabiegów i zdobi balkon cały rok. Świetnie wygląda posadzona pod brzozą „Youngii”.
Irga pozioma
Irga świetnie nadaje się do obsadzania donic i pojemników. Nie dość że zadarnia ich powierzchnię to jeszcze zwiesza się po ściankach. Irga ma niewielkie wymagania, doskonale zimuje w poejmikach. Zimą cieszy oko czerwonymi owockami.
Róża okrywowa
Poświęciłam różom okrywowym cały wpis – znajdziesz go TUTAJ. Jestem ich wielką fanką z dwóch powodów: przede wszystkim bardzo mi się podobają ale także, co ważniejsze, są najmniej kłopotliwe w uprawie ze wszystkich róż. Niemniej jednak może się okazać, że stoczysz walkę z mszycami. To tyle złych wieści. Poza tym wystarczy, że będziesz podlewać i nawozić nawozem do róż.
Trzmielina
Trzmielina może „robić” za roślinę okrywową ale i trochę za pnącze. Poszukaj zimozielonych odmian a będziesz miał niekłopotliwą roślinę ozdobną cały rok. Trzmielina fajnie wygląda w zestawieniu z kwiatami sezonowymi tj. pelargonie i bratki a także jako podsadzenie dla wierzby lub brzozy.
Bratki
Bratki to sztandarowe kwiaty do obsadzeń pojemnikowych. To także pierwsze wiosenne kwiaty jakie pojawiają się np. na miejskich kwietnikach a także idealne rośliny na balkon dla początkujących. idealne Na balkonie możesz wysadzić je już na początku marca. Podobnie jak w przypadku ziół, początkującym ogrodnikom, odradzam uprawę z siewu a polecam zakup gotowych sadzonek.
Magda
13 maja 2018 przy 14:28
Witam,
Mam pytanie dotyczące sadzenia roślin w donicach. Co oznacza „odpowiednio duża” donica? Czy można przyjąć jakiś schemat litrażowy dla drzew i krzewów?
Dziękuję za odpowiedź 🙂
Anna Sikora-Stachurska
14 maja 2018 przy 07:00
Nie da się przyjąć jakiegoś sztywnego schematu – można ew. kierować się zasadą, że donica powinna być min. 3 razy większa niż bryła korzeniowa w momencie zakupu.