
Mam trzy ulubione, praktyczne patenty na planowanie roślin w ogrodzie. Są przydatne zarówno na etapie planowania jak i wykonywania ogrodu.
Rośliny szkieletowe i wypełniające, czyli sposób na zrównoważoną strukturę nasadzeń
Projekt nasadzeń jest jednym z końcowych etapów prac projektowych. Warto w ogrodzie zaplanować dwa podstawowe rodzaje roślin ze względu na ich funkcje w kompozycji: rośliny szkieletowe (strukturalne) oraz rośliny wypełniające.
Rośliny szkieletowe to elementy na których opieramy kompozycję przestrzeni ogrodu. Powinny być mocne, wyraziste. Mogą stanowić akcenty lub nawet dominanty w przypadku układów wielownętrzowych. Rośliny szkieletowe rozmieszczamy traktując je jako elementy struktury ogrodu. To najczęściej drzewa i duże krzewy, przy czym pojęcia “duże” i “małe” są relatywne do skali całego ogrodu. I tak to co w małym ogrodzie będzie odbierane jako duże np. Wiśnia osobliwa ‘Umbraculifera’ , w dużym ogrodzie będziemy odbierać jako małe. Czasem mogą być to grupy roślin lub rośliny o mocnej barwie, wyróżniającym pokroju etc.
Dopełnieniem roślin szkieletowych, wypełnieniem przestrzeni którą budują, są tzw. rośliny uzupełniające. Najczęściej są to byliny i niewielkie krzewy, postrzegane jako przez użytkowników jako plamy, grupy. Są mniej wyraziste i bardziej `miękkie` w odbiorze. Ilościowo przeważają w składzie gatunkowym.
Istotnym jest zachowanie równowagi między tymi dwoma rodzajami roślin.
Szybszy efekt, czyli sposób dla niecierpliwych
Jeśli masz ograniczony budżet zainwestuj w największe (docelowo) rośliny w projekcje – drzewa i duże krzewy (rośliny szkieletowe). Kup je tak duże jak to tylko możliwe. Byliny i małe krzew (rośliny wypełniające) potraktuj odwrotnie – kup tak małe jak to tylko możliwe. Duże rośliny od razu `zbudują` optycznie strukturę, szkielet ogrodu. Zamysł kompozycyjny będzie wyraźnie wiodczny a ogród wyda się starszy, bardziej dojrzały niż jest w rzeczywistości. Małe rośliny zazwyczaj rosną szybko i nawet w ciągu jednego sezonu są w stanie znacznie rozrosnąć się i zagęścić, szybko `dogonią` te duże. Taka metoda pozwala na znaczne skrócenie okresu “oczekiwania na ogród”.
Efekt przekątnej, czyli spójność kompozycji
Sadząc i powtarzając rośliny tych samych gatunków po przekątnej uzyskasz efekt spójności i ciągłości kompozycji. Dotyczy to zwłaszcza roślin, które jednocześnie pełnią w strukturze ogrodu, rolę mocnych elementów wertykalnych. Warto aby szczególnie w przypadku takich `wyraźnych pionów` stosować powtórzenia po przekątnej.
Powtórzenie dosłowne to zastosowanie tego samego gatunku lub elementu, natomiast powtórzenie motywu to zastosowanie zbliżonych formą, fakturą lub kolorystyką elementów.
Wpis stanowi fragment 7 lekcji pt. Dobór roślinny. Zasady projektowania nasadzeń mojego autorskiego Kursu Projektowania Ogrodów dla Początkujących. Już od 21 listopada możecie kupić pełen Kurs w promocyjnej, przedsprzedażowej cenie.
Zapraszam serdecznie!

Tamaryszek
18 listopada 2016 przy 18:04
Ważne i przydatne uwagi. Aniu, jaka szkoda, że nie wiedziałam tego wcześniej, na początku zakładania ogrodu… Szczególnie, że dotyczy to roślin strukturalnych i szkieletu ogrodu. To trudno poprawić.
Smiley Project
22 listopada 2016 przy 14:11
Bardzo przydatne informacje 🙂 Na razie niestety nie mam ogrodu 🙁