
Gaura to letnia bylina, której kwiaty, swoją budową, przypominają storczyki. Piękna, delikatna lecz ciesząca się sławą kapryśnej.
Warto jednak dać jej szanse i spróbować uprawy, bo nie taki „diabeł straszny”, jak się wydaje! Gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki odwdzięczy się długim kwitnieniem stanowiąc ozdobę ogrodu aż do pierwszych mrozów.
Uprawa
Gaura ma niewielkie wymagania. Dobrze rośnie na glebach przepuszczalnych, sprawdza się na piaskach, dobrze znosi suszę i duże nasłonecznienie. Ważne, aby zapewnić jej dobrze zdrenowane podłoże np. podsypać piasek lub piasek wymieszany ze żwirem podczas sadzenia. Do niedawna, podobnie jak werbenę patagońską, można było uzyskać ją wyłącznie z nasion zakupionych w sieci. Dziś gaura coraz częściej jest dostępna w szkółkach i centrach ogrodniczych w formie sadzonek.
Gaura ma dwie zasadnicze wady: stosunkowo niską mrozoodporność i krótkowieczność. Najobficiej kwitną młode egzemplarze a bylina dość szybko się `wyradza` wymagając odmładzania lub ponownego sadzenia na rabacie. Jeśli chodzi o tolerancję niskich temperatur uprawa gaury to loteria. Nie mam gaury w moim ogrodzie ale od kilku lat obserwuje jej uprawę u znajomych na terenie województwa mazowieckiego oraz w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. Jak na razie radzi sobie bardzo dobrze. Dla bezpieczeństwa najlepiej okryć roślinę na okres zimowy.
Dekoracyjność i zastosowanie
Gaura jest delikatną, bardzo „lekką”, kępiastą byliną dorastającą do około metra wysokości. Pod koniec okresu wegetacyjnego lub przy zbyt żyznym podłożu ma tendencje to pokładania się, co nieco zaburza jej dekoracyjność. Zakwita pod koniec czerwca i kwitnie niemal do pierwszych przymrozków. Obsypana jest dziesiątkami drobnych kwiatów w odcieniach różu lub bieli, zależnie od odmiany. To właśnie ich finezyjna budowa kojarzona jest z kwiatami storczyków.




Gaura to przede wszystkim roślina rabatowa, choć w naturalnym środowisku Ameryki Południowej rośnie na prerii i nieużytkach. Dzięki temu, gaura, doskonale sprawdza się na skalniakach i w aranżacjach o charakterze preriowym np. w towarzystwie traw ozdobnych. Dzięki wiotkiej, delikatnej budowie dobrze wypada w ogrodach naturalistycznych i swobodnych, lekkich stylizacjach. O roślinach takich jak gaura mówimy, że wpuszczają powietrze na rabatę, do kompozycji. Gaurę można również uprawiać w pojemnikach a także stosować na kwiat cięty.