
Biżuteria ogrodowa to niewielkie przedmioty, które umieszczamy w ogrodach w celach dekoracyjnych. Szczególnie w okresie jesieni i zimy ogrodowe ozdoby urozmaicają, ożywiają, zdobią przestrzeń ogrodu.
Biżuteria ogrodowa coraz szerzej wkracza do naszych ogrodów. Zaczynało się nieśmiało od wietrznych dzwonków, krasnali, żabek i bocianków. Dziś taki przaśny sznyt jest tylko jednym z obliczy tego rodzaju dekoracji. Pojawiają się bowiem coraz to ciekawsze, coraz bardziej wyrafinowane formy tj. bardzo obecnie modne stalowe, polerowane kule. Chętnie też zaczynamy sami wytwarzać ozdobne przedmioty i urozmaicać nimi naszą przestrzeń również poza domem.
Wprowadzenie elementów biżuterii ogrodowej w kompozycję rabaty, trawnika, patio czy tarasu może zupełnie zmienić wyraz i odbiór całej kompozycji ogrodu. W mojej opinii elementy biżuterii ogrodowej świetnie sprawdzają się na rabatach bylinowych, szczególnie w towarzystwie traw ozdobnych. Bardzo lubię też wszelkiego rodzaju zawieszki z koralików montowane na gałęziach drzew oraz poidełka dla ptaków. Jestem również wielką fanką dekoracji opartych o motyw kuli!


Elementy biżuterii ogrodowej zależnie od ich rozmiaru i formy można:
- po prostu położyć lub postawić na trawniku lub rabacie
- zakotwić lub wbić w podłoże
- powiesić na ogrodzeniu, pniu lub na gałęziach drzewa, ścianach altany, itp.


Biżuterię ogrodową możecie kupić lub wykonać samodzielnie. W tym ostatnim przypadku ogranicza nas, w zasadzie, nasza kreatywność. Świetnie sprawdzą się wszystkie przedmioty z odzysku od starych pojemników i garnków po kolorowe koraliki.
Istotnym jest aby stosując biżuterię ogrodową zachować umiar i dopasować ją do charakteru naszego ogrodu, danego miejsca, kolorystyki nasadzeń, nastroju. Zalecałabym ograniczenie się do góra 2 – 3 elementów/zestawów elementów, chyba, że posiadacie naprawdę duży ogród.


Część ze zdjęć, które wykorzystałam w niniejszym wpisie, wykonałam w ogrodach pokazowych szkółek: Daglezja, Majewscy i Szmit gdzie znajdziecie znacznie więcej inspiracji w temacie ogrodowej biżuterii.
EwaG
16 listopada 2015 przy 16:53
Ta pokryta rdzą kula (z dziurami) robi wrażenie.
www.avangard-ogrody.pl
19 listopada 2015 przy 12:47
Dobry artykuł, świetne zdjęcia.
„Biżuteria ogrodowa” jest bardzo ważnym elementem naszego ogrodu. To ona sprawia, że nasz ogród jest magiczny, oryginalny i jedyny w swoim rodzaju.
Różnego rodzaju dekoracje, sprawdzają się szczególnie jesienią i zimą. Urozmaicamy wtedy nasz ogród i sprawiamy, że nie jest on taki „pusty”.
Najlepszymi dekoracjami są te zrobione przez nas samodzielnie. To przez nie pokazujemy nasze serce pozostawione w ogrodzie.
Tamaryszek
23 listopada 2015 przy 17:53
Lubię takie ozdoby ogrodowe, u siebie i u innych. Trzeba tylko uważać, żeby nie było ich zbyt wiele, dobrze, że o tym przypomniałaś. Sama ciągle coś bym dodawała i się powstrzymuję, czy aby nie będzie za dużo.
Ważne wydaje mi się, żeby nasze ozdoby były inne niż u sąsiadów, żeby nie mieć tego, co wiele innych osób. Nie jest to łatwe, ale warto się postarać.
Widziałam gdzieś zdjęcia dużych drewnianych rzeźb w formie szyszek, kasztanów czy żołędzi, leżących na ziemi, wśród roślin. Bardzo mi się spodobały.
http://www.avangard-ogrody.pl.
23 listopada 2015 przy 18:41
Niesamowicie inspirujący artykuł! Zwracasz uwagę naprawdę na istotne rzeczy, o których wielu zapomina dekorując swój ogród.
Wszystkie ozdoby wykonane fachową reką, z umiarem i poczuciem estetyki. Podobają mi się, bo są niebanelne i moi sąsiedzi z pewnością będą patrzeć z zazdrością;)
Dzięki;)
Aneta Sieja
26 listopada 2015 przy 10:39
Witam,
Czy te kule z cor-ten’u są produkowane w Polsce?
Szukam Polskiego Producenta elementów wyposażenia ogrodu.
Bardzo proszę o pomoc!
Dziękuję