
Trawy ozdobne to jedne z moich ulubionych bylin. Gdybym mogła sadziłabym je wszędzie, w przeróżnych zestawieniach i konfiguracjach. Oto moich pięć ulubionych odmian i gatunków traw ozdobnych.
Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides).
Uwielbiam tę trawę! Rozplenica to chyba mój numer jeden jeśli chodzi o trawy ozdobne. Spotkam się czasem z opinią o jej słabej mrozoodporności. Ja jednak, w mojej praktyce, nigdy nie miałam problemów z jej przemarzaniem. Na wszelki wypadek możecie ją okrywać na zimę. Poza tym rozplenice nie mają specjalnych wymagań. Świetnie sprawdzają się na rabatach i w pojemnikach. Są bardzo popularne do aranżacji miejskich balkonów. Ja polecam odmianę Cassian, dorastającą nawet do 1 m wysokości, o nieco większych kwiatostanach niż u większości odmian.

Proso rózgowate (Panicum virgatum).
Numer dwa na mojej liście ulubionych traw. Uwielbiam mgiełkę, którą tworzy proso. Piękna trawa która szczególnie dobrze wypada w przeróżnych zestawieniach. Największą ozdobą prosa, są delikatne, różowawe kwiatostany, które pojawiają się późnym latem. Proso jest bardzo uniwersalną acz `słońcolubną` rośliną. Może rosnąć na niemal każdym rodzaju podłoża, znosi nawet gleby wilgotne, ważne aby były przepuszczalne. Trawa ta radzi sobie nawet z okresowym zalewaniem! Proso to duża, potężna trawa, dorastająca do 1 – 1.2 m wysokości o sztywnych liściach i wyprostowanych łodygach. Zakwita późnym latem. W zimniejszych regionach Polski zaleca się zabezpieczanie prosa na zimę.

Imperata cylindryczna 'Red Baron’ ( Imperata cylindrica 'Red Baron’ )

Przepiękna trawa o sztywnych liściach wybarwiających się na czerwono. Dorasta do około 0,5 m wysokości. Wymaga gleb przepuszczalnych, dobrze czuje się na glebach wilgotnych. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu może wymagać okrycia na zimę. Doskonała trawa na rabaty, obwodki ale także np. do obsadzenia brzegów zbiorników wodnych. Jedna z najciekawszych, obecnie, traw na rynku!
Miskant chiński ’Zebrinus’ (Miscanthus sinensis 'Zebrinus’)
Kolejna trawa z `topu` mojej listy: ulubione! Lubię, w zasadzie, wszystkie miskanty, jednak odmiana `Zebrinus` jest miłością od pierwszego wejrzenia. Ciemnozielone liście poprzecinane regularnymi, kremowymi pasami. Bardzo ciekawy efekt, świetnie wypada w zestawieniach z innymi trawami, krzewami i bylinami. Miskanty to potężne trawy. Zebrinus dorasta nawet do 2 m wysokości, a jego `pióropusze` zdobią ogród całą jesień i zimę. Nadaje się na tzw. `najwyższe piętro rabaty`, ale równie dobrze prezentuję się jako soliter, jak tez sprawdza w roli przesłony.
Kostrzewa sina (Festuca glauca)

Na koniec bardzo popularna, niewielka, dorastająca do 20-30 cm, kępiasta trawa o srebrnych, sterczących liściach. Kostrzewy sinej używam bardzo często w moich projektach. Cenię jej niezwykły kolor, pokrój i łatwość uprawy. Kostrzewa najlepiej czuję się i wybarwia na stanowiskach słonecznych. Nie potrzebuje, a wręcz nie lubi, zbyt żyznej gleby, nawożenia czy specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne, aby gleba była przepuszczalna, najlepiej lekko zasadowa. Nie słyszałam także, aby sprawiała komukolwiek problemy związane z przemarzaniem. Obecnie, w sprzedaży, mamy bardzo wiele odmian tej trawy o różnych odcieniach i wybarwieniu liści.
Trawy ozdobne w kompozycji.
Trawy to królowe ogrodów skalnych, naturalistycznych i oczywiście rabat bylinowych. Poniżej kilka inspiracji i przykładów i zastosowania w ogrodach i terenach zieleni. Jedyne, o czym należy pamiętać, stosując trawy, to ich chwilowa, wiosenna `niedyspozycja`, po obowiązkowym cięciu. Wprowadzając je do kompozycji ogrodu, rabaty, trzeba mieć to na uwadze.
Leo
21 września 2015 przy 00:38
Też uwielbiam trawy! Na 5 gatunków, które mam u siebie 4 są z Twojej listy TOP 🙂 Nie mam tylko zebrinusa. Kupiłam kiedyś miskanta Strictus (trochę bardziej pokrojem mi pasował niż zebrinus) i z 8 sadzonek wsadzonych wczesną jesienią wiosną żadna nie wypuściła nawet 1 źdźbła! Myślisz, że mogły przemarznąć, czy może „coś” je zjadło?
P.S. Cudowne zdjęcia!
Ania Stachurska
17 października 2015 przy 19:24
Za mało danych, aby wyrokować – wszystko mogło się zdarzyć! Materiał wyjściowy mógł być kiepskiej jakości … mogło też przemrozić, bo raczej nic nie zjadło.
domek ogrodowy
22 września 2015 przy 12:19
naprawdę piękne otoczenie, piękne zdjęcia, aż chciałoby się w takim miejscu być 😉 Piękne trawy, inne rośliny, miejsce do biesiadowania, domek narzędziowy i ogród marzenie 😉
Zielonehobby
28 września 2015 przy 11:30
Red Baron mi się podoba 🙂 Urozmaici moje oczko wodne w ogrodzie 🙂
ławki ogrodowe
17 października 2015 przy 08:53
super są te… kule w ogrodzie? Nie wiem co to, fajnie by się tam siedziało:)
Ania Stachurska
17 października 2015 przy 19:26
Tak, to kule w Parku Bajka w Błoniu koło Warszawy, można na nich siedzieć, chodzić no i oczywiście są dekoracją!
domki ogrodowe drewniane
18 października 2015 przy 19:12
trawa to jest to… trawa kolorowa czy wrzosy, to po prostu przecudowne..
Aśka
6 marca 2018 przy 15:32
Bardzo mi się podoba ta trawa Red Baron i Rozplenica japońska. Jakie ta trawa lubi podłoże i w jakim miejscu najlepiej ją posadzić ?