
Masz tylko parapet, jesteś mega leniuchem, a może nużą cie zwykłe kwiatki w doniczkach lub chcesz zająć fajnie swoje dziecko? Terrarium garden, czyli ogród w słoju jest pomysłem właśnie dla ciebie!
Banalny i szybki w wykonaniu. W zasadzie nie wymaga instrukcji bo o co chodzi każdy widzi. Potrzeba spore szklane naczynie i z pokrywką lub bez, troszkę ziemi, parę kamyków, ew. garść żwiru. Jest kilka szkół sadzenia w szkle. Ja polecam wprowadzenie najpierw kamieni i ew. uzupełnienie szpar żwirem i ziemią. Tę ostatnią możecie w zasadzie ograniczyć do tej w której kupicie roślinę. Rośliny po prostu utykamy w szczeliny. Jeśli chcecie przybajerować kompozycję możecie użyć kolorowego żwiru, muszli i kawałków wapiennych skał jak ja, lub innych dodatków jakimi dysponujecie. Tu ogranicza was tylko wasza fantazja!
Są też dwie możliwości uprawy roślin w słoju:
- Pierwsza zakłada podlanie i szczelne zamknięcie uprawy. Powinniśmy uzyskać niemal bezobsługową hodowle – autonomiczny ekosystem (biosfera). Jakiś czas temu głośno było ogrodzie założonym w 1960 roku, który na przestrzeni ponad pięćdziesięciu lat był otwierany i podlewany tylko raz!!! Więcej w tym temacie TUTAJ.
- Druga opcja to uprawa w otwartym naczyniu. Wówczas szkło sprowadzamy do roli dekoracyjnej, a rośliny musimy traktować tak samo jak wszystkie inne kwiaty doniczkowe.
Jeżeli chodzi o rośliny, które dobrze nadają się do uprawy słoikowej to generalnie należy wybierać odmiany proste w uprawie, mało wymagające, oraz najlepiej wolno rosnące. Dobrze sprawdzają się wszelakie sukulenty, ale także trzykrotka, peperomia, skalnica rozłogowa, skrzydłokwiat, bluszcz, miniaturowe odmiany storczyków. Fajnym pomysłem, który często stosuje się w edukacji ekologicznej jest użycie kępy mchu, który doskonale czuje się w warunkach słoikowych i nadaje się do eko-działań zimą!
Również, ja jakiś czas temu założyłam mój ogród w słoju. Powyżej widzicie go na zdjęciach.
A poniżej wybrane pomysły na ogród w słoju uczestników Konkursu na Najfajnieszy Ogród w Słoju.
Aktualizacja wpisu – zima 2014.
Mój ogród w słoju na okres świąteczny przyozdobiłam ledowymi lampkami zasilanymi baterią. To tani i prosty sposób na niebanalną dekorację świąteczną. Efekt nocą jest obłędny.
Podoba Ci się ten wpis? Polub, udostępnij wpis, podaj dalej 🙂
ach!
2 października 2014 przy 11:24
Aniu, w końcu zajrzałam jak zrobić ten magiczny słój z roślinką 😉
Jak dla mnie bomba! Mam już oczywiście pomysł jak włączyć moje dziewczyny w przygotowania. zrobimy takina pewno. Muszę tylko poszukać odpowiedniego naczynia i roślin. A pokrywka też musi być przezroczysta, jak myślisz? I naprawdę wystarczy kilka kamyków, trochę ziemi i roślinka będzie żyć? ach!
fajne ogrody
14 października 2014 przy 16:07
🙂 pokrywka nie musi być przezroczysta.
mama-granda
16 października 2014 przy 16:48
Ej a ten słoik to musi być jakiś ogromniasty ?:P
Ela
21 grudnia 2015 przy 14:21
Szukam osoby, która wykona dla mnie profesjonalne zasadzenie kompozycji roślinnej w DUŻYM naczyniu, możesz kogoś polecić?
Ania Stachurska
21 grudnia 2015 przy 16:43
Witaj, Jeśli jesteś z Warszawy i okolic mogę polecić siebie 🙂 Proszę o kontakt najlepiej mailowy – kontakt@fajneogrody.pl.
Agnieszka
19 lutego 2016 przy 12:13
A czy nie będzie problemu z osadzaniem się wody na ściankach? Nie psuje to efektu?
Ania Stachurska
19 lutego 2016 przy 14:21
Nie 🙂 wszystko jest OK. Jest taki delikatny `film` na ściankach, czasem kilka kropel, ale to absolutnie nie psuje efektu wizualnego.
Aga
20 lutego 2016 przy 23:45
A czy ścianek nie pokryje Zielony nalot? Czy słój lubi dużo słońca?
Ania Stachurska
21 lutego 2016 przy 08:40
U mnie słój ma 3 lata i nigdy nie pojawił się zielony nalot, ale może się zdarzyć że się pojawi, ale raczej delikatny. Tylko wyjściowo nie może być zalany wodą, a podłoże powinno być jedynie wilgotne. Ilość światła jakiej potrzebuje słój zależy od wymagań roślin jakie posadzimy wewnątrz. Ja np. mam paprotkę i kalanchoe, trzymam słój na wsch-płn oknie.