
Rośliny odstraszające komary najczęściej `działają` dzięki wydzielanym olejkom eterycznym, których zapach lub skład chemiczny odstraszają komary. Jednak czy są faktycznie skuteczne?
To bardzo subiektywna sprawa i jak w każdym temacie zdania są podzielone. Zależy to od tylu indywidualnych czynników, że chyba trudno tu rozstrzygnąć. Ja należę do osób przyzwyczajonych i pogodzonych z faktem istnienia komarów, ale i lata mieszkania przy lesie oraz pracy w zawodzie zieleniarza mnie totalnie `znieczuliły`. Nie zauważam, że mnie gryzą 🙂 Wiem jednak, że może być to duży problem i wielu, nawet moich klientów, poszukuje skutecznych rozwiązań.
Proponuję więc przyjrzeć się bliżej kilku mniej lub bardziej popularnym propozycjom roślin `na komary` i może wypróbować u siebie w ogrodzie:
- Bazylia – roślina nie wymagająca prezentacji, chyba najbardziej znane i lubiane zioło. Uprawiana w donicach lub jako roślina jednoroczna. Głównym składnikiem olejku bazyliowego jest eugenol, o właściwościach odstraszających komary.
- Kocimiętka – popularne zioło i koci afrodyzjak, ale także roślina odstraszająca komary i muszki. Stosowana w ogrodach również jako roślina ozdobna, sadzona w większych grupach. Posiada drobne niebieskawe, różowe lub białawe kwiatki.
- Lawenda – tej rośliny przedstawiać nie trzeba. Choć znana jest głównie jako broń przeciwko molom, ponoć także dość skutecznie pomaga w walce z komarami.
- Mięta – kolejne zioło zawierające olejki eteryczne, których komary sympatią nie darzą. Zastosowanie mięty jest zresztą bardzo szerokie. Mamy kilka gatunków mięty, które chętnie sadzimy w naszych ogrodach. Do odstraszania komarów można także używać olejku miętowego.
- Mirt – niestety możliwy jedynie do uprawy pojemnikowej/doniczkowej, gdyż silnie przemarza. Kojarzony z regionem Morza Śródziemnego. Pięknie pachnie, a czasem jest stosowany w sztuce bonsai.
- Plektrantus koleusowaty (komarzyca) – roślina o pochodzeniu tropikalnym i niewielkich zaokrąglonych, biało obrzeżonych liściach. Popularny zwłaszcza jako roślina doniczkowa i pojemnikowa, stosowany na balkonach i tarasach, najczęściej jako element większej kompozycji. Nie jest mrozoodporny, dlatego jego gruntowa uprawa nie jest popularna.
- Surmia – czyli tzw. Katalpa, jedno z ładniejszych drzew w naszych ogrodach, o pięknych dużych liściach i parasolowatej koronie. Żywa altana. Ponoć w liściach zawiera olejki eteryczne o zapachu mało wyczuwalnym dla ludzi, jednak działającym na komary. Zaleca się wcieranie liści w skórę.
_____________
grafika: www.roslinne.pl (komarzyca)
słowianka
23 lipca 2015 przy 16:35
te rośliny działają tylko kiedy się w nich tarzasz 😀
Na świeżym powietrzu stężenie tych olejków jest tak niskie, że niezauważalne.