
Dziś przedstawiam Wam jedną z moich ogrodowych Świętości. Alhambra. Najsłynniejszy arabski ogród na Świecie. Dla mnie od zawsze symbol ogrodowej doskonałości, a jednocześnie coś odległego, egzotycznego i absolutnie absolutnego.
Ten obiekt stał na czele moich ogrodowo – turystycznych marzeń. Chyba mocniej chciałam zobaczyć tylko Rzym i Pompeje! Nadal żywię do tego obiektu nabożny szacunek, mimo że minęło wiele lat, wiele zobaczyłam i wiele wiem. No dosyć wstępów. Pozwólcie, że przedstawię rezydencję i twierdzą mauretańskich kalifów: Alhambrę.
Alhambra to sztandarowy arabski zabytek w Europie, który dokumentuje czasy gdy znaczne rejony zwłaszcza Hiszpanii znalazły się pod arabskimi wpływami i panowaniem. Arabowie byli mistrzami w zakładaniu ogrodów, a na ich umiejętności składały się wysokie umiejętności techniczne oraz bogata tradycja ogrodnicza. Ogrody arabskie charakteryzowała silna geometryzacja oraz powiązanie z architekturą budynków. Miały często postać połączonych dziedzińców (ogrody dziedzińcowe), otoczonych wysokimi murami lub ścianami budynków. Można je przyrównać do rzymskich założeń ogrodowych (atrium, perystyl).
Szczególną role odgrywała w tych założeniach wszechobecna woda. Istotna była również symbolika. Na kompleks Alhambra zlokalizowano na wzgórzu i składają się na niego warowne fortyfikacje, rozległy ogród oraz płac kalifów. Perełkę stanowi położona w pobliżu letnia rezydencja Generalife. W niesamowity sposób rozwiązano problem doprowadzenia wody na szczyt wzgórza, tworząc zaawansowany technicznie system urządzeń. Ogrody podobnie jak architekturę cechuje geometryzacja. Większość elementów rozplanowano na planie kwadratu lub prostokąta. Cudowna koronkowa architektura budynków pałacowych przeplata się bujną zielenią. Wszędzie słychać szum wody, tryskają wodotryski, szemrzą kaskady. Spokojem emanują płaskie powierzchnie wodnych basenów. Zieleń w obrębie pałacu kalifów jest bardziej powściągliwa, natomiast w ogrodach Generalife wręcz wybucha, przywodząc na myśl mityczny raj!
Nie będę was zanudzać informacjami jakie bez trudu znajdziecie w sieci – nazwami kolejnych wnętrz ogrodowych i dziedzińców.
Polecam polską stronkę: TUTAJ> oraz oczywiście stronę hiszpańską (również w angielskiej wersji językowej), gdzie m in. macie możliwość spaceru 3D po obiekcie TUTAJ >
Jeśli spodobała ci się Alhambra koniecznie zobacz inne ogrody arabskie które opisałam na tym blogu: Al Fabia, Banys Arabs oraz Ogrody królewskie w Palma de Mallorca.
[icon name=”arrow-right” class=””] Jeśli spodobał Ci się ten wpis polub go i zarekomenduj na swoim profilu! Dziękuję 🙂 [icon name=”arrow-left” class=””]
Zofia
29 września 2021 przy 14:44
Fajne zdjęcia. Bo już myslałam, że w Ogrodach Alhambry same tuje i wybetonowane alejki. Dziękuję.