
Tuja, to chyba najpopularniejsza roślina w polskich ogrodach. Popularność swoją zawdzięcza dużej dostępności, łatwości uprawy, a także swoistej modzie na ten gatunek. Tuja jest ponadto zimozielona i doskonale znosi cięcie. Tuja, a raczej Żywotnik ma wiele odmian i ciągle powstają nowe, w takim tempie że nawet fachowcom trudno jest nadążyć. Poszczególne odmiany różnią się od siebie zarówno kształtem wielkością jak i kolorem.
A oto 10 prostych i praktycznych pomysłów zastosowania tuj w ogrodach przydomowych:
żywopłot – najpopularniejsze zastosowanie tuj w polskich ogrodach. Można sadzić żywopłoty wzdłuż ogrodzeń lub wydzielać nimi poszczególne części ogrodów. Polecana odmiany to żywotnik zachodni Smaragd i Brabant. Czasem sadzi się tzw. kolorowe żywopłoty używając na przemian odmian żółtych i zielonych.
zielona ściana – efekt zielonej ściany możemy uzyskać albo w przypadku starszych osobników, albo sadząc rośliny bardzo blisko siebie. Traktujemy wówczas nasadzenie jako jednolitą zieloną masę, formując geometrycznie.
mieszane nasadzenie rzędowe – polega to na sadzeniu naprzemiennie różnych odmian tuj. Ważne aby różniły się formą. Mogą też różnić się kolorem. Zestawiamy odmiany kuliste ze stożkowatymi, uzyskując dynamiczną linię nasadzenia.
element kompozycji rabaty – tuje stanowią często element kompozycyjny wielogatunkowych nasadzeń rabatowych, stając się istotnym elementem wertykalnym kompozycji. Najlepiej sprawdza się liczba nieparzysta, a więc 1, 3 lub 5.
Akcent na tle ściany budynku
tło – jednogatunkowe i jednoodmianowe, zwarte nasadzenia mogą stanowić tło do ekspozycji innych roślin, najlepiej o kontrastowej barwie.
akcent – zwłaszcza szczepione lub formowane osobniki sprawdzają się w roli roślinnego akcentu – atrakcji np. na tarasie, balkonie. Akcenty nie znoszą konkurencji i wymagają jednoznacznej ekspozycji.
tuja a`la drzewo – starsze, wysokie osobniki często „łysieją” w dolnych partiach rośliny. Można je wówczas podkrzesać i uformować, uzyskując efekt pnia drzewa i korony. Pozwala to na doświetlenie, a co za tym idzie zagospodarowanie gruntu wokół pni. Warte polecenia do małych ogrodów, gdzie walczymy o każdy metr wolnej przestrzeni.
roślina donicowa – tuje można sadzić i uprawiać w donicach. Najlepiej wyglądają w takich aranżacjach formy kuliste. Pamiętajmy, że im wyższa roślina tym większa donica.
zamiennik – tuja może stanowić doskonały zamiennik dla droższych gatunków roślin np. dla bukszpanu. Efekt podobny koszt nawet o 2/3 niższy, zwłaszcza gdy w grę wchodzą znaczne rozmiary roślin.
a` la bonsai – tuja doskonale nadaję się do cięcia. Można próbować formować ją w przeróżne kształty np. bonsai, ale także wycinać inne kształty – kule, walce, stożki, sześciany… Takie formowanie zajmuje za zwyczaj kilka lat.