Jak przedłużyć życie choinki w domu. Praktyczny poradnik.

choinka

Zastanawiasz się jak przedłużyć życie choinki w domu? Oto kilka praktycznych trików które pomogą przedłużyć dekoracyjność i żywotność choinki nawet o kilkanaście dni!

Choinkę zgodnie z tradycją możemy „trzymać” do święta Trzech Króli lub Matki Boskiej Gromniczej. Spotkałam się z obiema wersjami „deadline`u” dla choinek. Co do terminu ubierania to tradycyjnie jest to Wigilia, ale coraz częściej nasze drzewko ubieramy już nawet na początku grudnia.
Oczywiście chcemy by nasza choinka była piękna i stała jak najdłużej. Oto praktyczne wskazówki, które odpowiedzą na pytanie jak przedłużyć życie choinki w domu:

  • Choinkę przed zainstalowaniem w domu warto zahartować, czyli zadbać by stopniowo zmieniała warunki termiczne z chłodu (mrozu) na temperaturę pokojową np. przetrzymując ją kilka godzin w garażu, piwnicy lub w chłodnym ganku, ew. na klatce schodowej
  • Decydując się na choinkę ciętą najlepiej wybierz taką, która była ścięta jak najpóźniej. Im dłużej choinka jest przechowywana po ścięciu tym jej żywotność jest krótsza
  • Koniecznie wybierz gatunek, którego igły nie opadają. Zwróć uwagę na kondycję drzewka w momencie zakupu. Unikaj drzewek w złej kondycji, o żółtawym kolorze igieł itp.
  • Ustaw choinkę z dala od źródeł ciepła – piecyków, grzejników itp. Im chłodniej w pomieszczeniu, tym drzewko stoi dłużej
  • Niezależnie czy masz choinkę ciętą, czy w donicy zadbaj o jej regularne nawadnianie. Do ciętej choinki koniecznie zastosuj stojak z opcją nawadniania (nie zapomnij uzupełniać wody – im cieplej w pokoju tym woda szybciej paruje, im większe drzewo, tym więcej „pije”)
  • W przypadku choinki ciętej warto przed ustawieniem w stojaku odciąć dolny kawałek pnia – krążek o grubości kilku cm. Odświeżona końcówka ułatwi pobieranie wody co przedłuży trwałość (ten sam patent co przy ciętych kwiatach)
  • Możesz zastosować specjalną odżywkę do choinek (dolewana do wody), przedłużającą trwałość – do nabycia np. na giełdzie kwiatowej
  • Zastosuj oświetlenie ledowe, które wytwarza znacznie mniej ciepła niż tradycyjne lampki
  • Nie przeciążaj gałązek nadmiarem ozdób

NAJWAŻNIEJSZA JEST NISKA TEMPERATURA I NAWADNIANIE

Uwaga: nie stosuj zraszania gdy masz elektryczne oświetlenie na choince! Jest to zabieg polecany czasem w sieci ale może być niebezpieczny i doprowadzić do porażenia prądem. Poza tym kropelki wody mogą po prostu zniszczyć ozdoby choinkowe lub pozostawić „brzydkie” ślady po wyschnięciu na lśniących powierzchniach ozdób.

Jestem architektem krajobrazu, specjalizuję się w ogrodach przydomowych oraz ogrodnictwie miejskim. Jednocześnie organizuję warsztaty ogrodnicze i zajmuję eko-edukacją. Od dwóch prowadzę bloga Fajne Ogrody.

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Ogród przydomowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

12 rzeczy, które powinieneś robić aby nasadzenia w ogrodzie wyglądały dobrze.

Nie sztuka wsadzić rośliny do ziemi. Sztuka polega na tym aby potem, przez wiele lat, wygl…